"W ciepłym blasku promieni słońca uczymy się siebie nawzajem"
Środowiskowy Dom Samopomocy "Promyczek"
Wydarzenia Lipiec 2019

Wakacje ! Dla niektórych lipiec jest miesiącem urlopowym, dla niektórych pracowitym. W „Promyczku” korzystamy z różnych atrakcji, pogoda nam dopisuje. W miarę możliwości wychodzimy na spacery i tężnię oraz na spotkania integracyjne ze społecznością lokalną.

03.07.2019- zwiedzanie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Sp. z o. o. w Kędzierzynie- Koźlu, świadczącego usługi w zakresie pasażerskiego transportu zbiorowego. Miejski Zakład Komunikacyjny działa od 01.05.1969 r. Wycieczka bardzo nam się podobała, pan który nas oprowadzał opowiedział trochę o historii powstania oraz o pracy w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym. Oprowadził nas po całym zakładzie oraz pokazał różne autobusy, do których mogliśmy wsiąść oraz zrobić zdjęcia. Mieliśmy nawet okazję zobaczyć najnowszy nabytek MZK - hybrydę. Po zwiedzaniu MZK całą grupą udaliśmy się do restauracji, gdzie zjedliśmy pyszne naleśniki z szynką, serem i pieczarkami. Pani właścicielka miło nas zaskoczyła i każdy dostał za darmo loda.

10.07.2019- wyjazd na Dębową do „ Przytuliska”. W ciepły dzień wybraliśmy się do „Przytuliska” na spotkanie z czworonogami. Przywieźliśmy suchą karmę, jabłka, marchew, chleb i cukier w kostkach dla koni. Zwierzaki były bardzo zadowolone z tych rarytasów. Mogliśmy pogłaskać zwierzaki i przyglądać im się z bliska. Po wizycie w „ Przytulisku” udaliśmy się na spacer w stronę plaży na Dębową. Tam każdy zjadł przygotowane przez siebie kanapki, a przy okazji korzystaliśmy z błogiego lenistwa.

19.07.2019- tego dnia wybraliśmy się do kina Helios na film „ Król Lew” - remake bajki animowanej, którą każdy z nas pamięta. Wersja filmowa, jak i efekty komputerowe, były niesamowite. Po filmie poszliśmy na przepyszne pierogi.

22.07.2019- zwiedzaliśmy „ Cewe Color”, wiodące przedsiębiorstwo w dziedzinie obróbki zdjęć, nie tylko w skali polskiego rynku fotograficznego, ale także w ujęciu europejskim. W Cewe najczęściej kupowanym produktem w swojej kategorii , na międzynarodowym rynku fotograficznym jest foto książka.

26.07.2019- dzisiejszy dzień spędziliśmy bardzo przyjemnie. Po śniadaniu wyszliśmy na spacer do parku Orderu Uśmiechu. Tam delektowaliśmy się ładną pogodą, słoneczko lekko muskało nasze twarze. Po relaksowaniu się na świeżym powietrzu, przyszedł czas na posiłek. Tym razem nie jedliśmy obiadu w ośrodku, tylko poszliśmy do pizzerii. Było bardzo pysznie- mniam. Każdy z nas wyszedł zadowolony.

Lipiec z piegami na twarzy i uśmiechem, z którym wychodził do każdego stworzenia. Jedyny wśród dwunastu mu podobnych, który nie nosił w sobie nostalgii i nie był , jak czerwiec, oczekiwaniem. Miesiąc, który dopełniał każdy dzień prostym szczęściem, rozsypując jego roziskrzone drobinki i patrząc z uśmiechem na tych, którzy je kolekcjonowali.

Wydarzenia Czerwiec 2019

Czerwiec piękny miesiąc, zaczęły się upały i większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu, wychodzimy na spacery, tężnię, a czasami po prostu bierzemy karimaty i idziemy się relaksować pod drzewami. Tam delikatnie muska nas przyjemny letni wiatr.

12.06.2019 Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie zaprosił nas na bajkowy spektakl ,, Niezwykła podróż” oraz piknik. Spektakl ,, Niezwykła podróż” przedstawiał świat inny od tego, który na co dzień widzimy”. Taki świat, który nie jest wystylizowany, który nie pędzi za najnowszymi trendami i modą. Po przedstawieniu wszyscy wyszliśmy na podwórko i korzystaliśmy z pikniku. Były kiełbaski z grilla, bigos i ciasto. Były również zawody sportowe oraz gry i zabawy by spalić kalorie. Bardzo nam się podobało.

13.06.2019 – na scenie daliśmy z siebie wszystko podczas Przeglądu Teatralnego w Domu Świętego Karola. Tegoroczna edycja stała na bardzo wysokim poziomie, a zwycięzcami okazaliśmy się wszyscy. „Promyczek” także zaprezentował się na scenie jako grupa taneczna pod nazwą ,, Black Or White’’. Pierwszy taniec do piosenki „ Cheap Thrills ‘’, a drugi taniec ,, Black Or White”. Impreza była udana, po występach czekał na nas słodki poczęstunek oraz bigos. Wróciliśmy bardzo zadowoleni.

17.06.2019-19.07.2019- Impreza integracyjna dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Widzieć więcej”. Przez trzy dni obcowaliśmy z naturą Bieszczad. Celem tego projektu była rekreacja, integracja społeczna i edukacja. Po drodze w Bieszczady zatrzymaliśmy się w Łańcucie. Zwiedziliśmy piękny zamek, podziwialiśmy park, stajnię, oranżerię i storczykarnię. Następny postój był już w Myczkowcach, gdzie nocowaliśmy. Wieczorem odbyło się ognisko i były kiełbaski pieczone na patykach. Drugiego dnia odwiedziliśmy Mini-zoo oraz byliśmy nad sztucznym zalewem na Solinie. Spacerowaliśmy koroną zapory w towarzystwie przewodnika. Również była okazja wejść na punkt widokowy w Polańczyku. Wycieczka była bardzo udana i czas był spędzony bardzo aktywnie. Długą drogę powrotną do domu urozmaiciliśmy sobie zwiedzaniem muzeum Bojków. Niebo też dołożyło swoje ,, trzy grosze ‘’ odgrywając teatr ,, Wielka burza”.

25.06.2019- wycieczka do muzeum ,, Śląskiej Bitwy o Paliwo”, które założyło Stowarzyszenie Blechhammer 1944. Muzeum powstało w starym bunkrze w Blachowni, która należy do naszego miasta Kędzierzyn - Koźle. Bunkier został odrestaurowany i przystosowany do użytku publicznego. Jako schron miał chronić pracowników budowlanych zakładów OHW Blechhammer przed bombami zrzucanymi z samolotów 15 Armii Powietrznej USAAF. W jednym obiekcie łączą się wszystkie aspekty historii, znanej jako Śląska Bitwa o Paliwa. Bardzo nam się podobało, panowie z Stowarzyszenia wprowadzili nas dogłębnie w historię powstania muzeum.

27.06.2019- wyjście do kina na film ,, Godzilla król potworów” . Dziewczyny w niektórych momentach się bały, a chłopcy śmiali się z tego faktu. Mimo wszystko film bardzo nam się podobał.

No i koniec czerwca z małą zagadką dla wszystkich :

,, Ja przynoszę Wam, gdy przekwitną już akacje swój czerwcowy, Piękny dar, domyślacie się?

Wydarzenia Maj 2019

Nadszedł maj ! Nazwa miesiąca pochodzi od bogini ,,Mai”, matki boga Merkurego. Została ona zapożyczona przez większość języków europejskich. W języku polskim określenie ,,Mai”, oznacza tyle samo co stroić. Maj i marzec to jedyne miesiące , których polska nazwa wywodzi się z łacińskiej i nie ma słowiańskiego rodowodu. W maju częściej wychodzimy na spacery do lasu i natężnie.

10.05.2019 r., uczestniczyliśmy w koncercie Tomasza Stockingera, w Domu Kultury ,,Chemik”. Koncert pt. ,, Już nie zapomnisz mnie” nastroił nas sentymentalnie . Otrzymaliśmy bezpłatne wejściówki na koncert za co serdecznie dziękujemy. Bardzo nam się podobało.

10.05.2019 r., odwiedziliśmy Opole podczas jubileuszowych zawodów dla osób z niepełnosprawnością zorganizowanych przez Politechnikę Opolską. Każdy z uczestników przywiózł medal. Pomimo wysiłku fizycznego bardzo nam się podobało i byliśmy dumni z siebie.

18.05.2019 r. Festyn rodzinny zorganizowany przez Parafię św. Eugeniusza De Mazenod na osiedlu Pogorzelec w Kędzierzynie - Koźlu. Wystąpiliśmy na scenie prezentując śpiew i taniec. Otrzymaliśmy gromkie brawa za swój występ. Podczas festynu mieliśmy możliwość zaprezentować nasze artystyczne prace wykonane w ramach terapii zajęciowej. Dziękujemy Ojcu Proboszczowi za zaproszenie nas do udziału. Pogoda była przepiękna a atmosfera pełna radości.

A gdy maja koniec już Czas wakacji tuż, tuż

Wydarzenia Kwiecień 2019

Kwiecień ! Pogoda jest piękna, słoneczka dużo i nastroje od razu inne. Miesiąc ten zapowiada się aktywnie.

11.04.2019– wystawa w Urzędzie Miasta Kędzierzyn – Koźle. Mieliśmy okazję zaprezentować nasze prace wykonane w ramach terapii zajęciowej, tym razem pracownikom urzędu.

12.04.2019 - kolejna wystawa w Publicznej Szkole Podstawowej nr 19. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Prace plastyczne związane były z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi . Były pisanki z cekinów, stroiki do okien, doniczki z elementami świątecznymi , ale również ceramika, witraż i obrazy malowane na płótnie.

13.04.2019- kibicowaliśmy ZAKSie Kędzierzyn – Koźle podczas meczu z Aluron Virtu Warta Zawiercie. Niestety tym razem ZAKSA nie wygrała.

15.04.2019- Śniadanie Wielkanocne w restauracji Ogrodowa. Tradycji stało się zadość, spotkaliśmy się w rodzinnym „Promyczkowym” gronie. Zasiedliśmy do stołu życząc sobie zdrowych i wesołych świąt a przed delektowaniem się pysznym żurkiem i innymi potrawami pomodliliśmy się wraz z Ojcem Proboszczem z Parafii św. Eugeniusza de Mazenod w Kędzierzynie – Koźlu.

18.04.2019 – ponownie wystawialiśmy nasze prace plastyczne tym razem u naszych „Przyjaciół Promyczka”.

27.04.2019 – ZAKSA zagrała kolejnym mecz, który także mieliśmy okazję obejrzeć na żywo i przede wszystkim kibicować naszej drużynie. Mecz z ONICO Warszawa - ZAKSA wygrała. Brawo!

Ciekawe co przyniesie maj ?

Wydarzenia Marzec 2019

Marzec ! Czas bardzo szybko płynie i już trzeci miesiąc w roku. Staropolska nazwa marca to brzezień, obecnie niespotykana. W marcu następuje na półkuli północnej równonoc wiosenna, a na półkuli południowej równonoc jesienna. Każdy z nas już się cieszy bo nadchodzi wiosna. Słychać już śpiew ptaków, powoli wszystko budzi się do życia. 21 marca jest pierwszym dniem wiosny. W Polsce w pierwszym dniu wiosny wykonuje się tradycyjne „ topieniem Marzanny”.

08.03.2019 r. Dzień kobiet w „Promyczku” . Mężczyźni kupili kwiaty kobietom i wszyscy świętowali wspólnie delektując się lodami.

14.03.2019 r. III Festiwal Praw Człowieka ,,Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie”. Takimi oto słowami powitano nas na festiwalu zorganizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące nr II im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Na scenie zaprezentowali się uczniowie z liceum oraz innych zaprzyjaźnionych instytucji.

22.03.2019 r. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu zaprosiły nas na obchody Światowego Dnia Wody. Wydarzenie odbywało się pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle. W ramach obchodów Światowego Dnia Wody 2019 zaplanowana została kompleksowa akcja informacyjna poświęcona globalnemu i lokalnemu ujęciu tematyki dostępu do wody. Zostały przeprowadzone warsztaty z młodzieżą szkół podstawowych, szkół średnich oraz z nami ,,Promyczkami”. Prelekcja pt. ,, Zycie w cieniu,, pan Piotr Pogona, urzekła wszystkich swoją historią i doświadczeniami, świadectwem siły człowieka i umiejętności i niesienia pomocy innym.

22.03.2019- w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się konferencja podsumowująca projekt ,, Użyteczni” realizowany przez Fundację Kocham Swoje Życie, w ramach konkursu Młodzi Niepełnosprawni. Realizacja projektu dostarczyła wielu ciekawych informacji, spostrzeżeń i nowych doświadczeń oraz wiedzy na temat środowiska osób niepełnosprawnych. Potwierdziło się główne założenie, że osoby niepełnosprawne potrzebne społeczeństwu i choć same wymagają wsparcia, dają wsparcie innym.

,, Już po ziemi, strojna w zieleni idzie wiosna

Cała w kwiatach, w śpiewie kwiatów w blasku słońca

Jasna chmura nad czołem uśmiechnięta

Wiatrem miękkim, pełnym ciepła dmuchnięta

Idzie ziemią, idzie wodą jak to wiosna

Aż do lata dojdzie strojna

By tam zostać”

Wydarzenia Luty 2019

Nastał luty. Nadal zimno, raz śnieg, raz chlapa, a my korzystamy z ferii zimowych i atrakcji jakie zostały dla nas przygotowane.

Luty jest miesiącem zimowym na półkuli północnej, a letnim na południowej. Nazwa pochodzi od określenia srogich mrozów. W „Promyczku” odbywa się terapia, robimy witraż, rysujemy, malujemy, uczymy się projektować na komputerze, także mamy zajęcia taneczne i muzyczne. W tym miesiącu również ze względu na ferie zimowe zaplanowane zostały atrakcje.

06.02.2019 r. Bal karnawałowy. Bawiliśmy się przednio przy różnorodnej muzyce. Pot ciekł nam z czoła, było bardzo wesoło.

13.02.2019 r. Karaoke z prawdziwego zdarzenia oraz zabawy, kalambury i quizy. Zabawy było co niemiara , a śmiechu do rozpuku.

15.02.2019 r. Degustacja pizzy w Pizzerii Sorentino, było przepysznie i bardzo sympatycznie.

Każdy z nas już czeka na pierwsze ciepłe promienie słońca oczekując na wiosnę.

Wydarzenia Styczeń 2019

Kolejny rok za nami, rozpoczynamy 2019. Styczeń dał nam trochę mrozu, trochę śniegu, którego zabrakło na święta Bożego Narodzenia.

W objęciach styczniowych nocy

Tak szybko zamarzają dni

W ich szarości śnieg się wtoczył

Zmienił je w czarno-biały film

Księżyc z własnego trapezu

Zaszronionym okiem zerka

Na świat w lodowym pancerzu

Przegląda w jezior lusterkach

Czerń i biel w zimowej zmowie

Uwięziły zieleń w lasach

Gwiazdy mrużąc milion powiek

śnią już o cieplejszych czasach

Tym oto wierszem zaczynamy pierwszy miesiąc roku 2019.

08.01.2019- w Sali Kominkowej przy Parafii Św. Eugeniusza de Mazenod w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się międzypokoleniowe spotkanie, którego celem było wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. „Promyczki” również zostały zaproszone na kolędowanie pod patronatem proboszcza Parafii - Ojca Krzysztofa Jurewicza, pod hasłem ,, Hej kolęda, kolęda”. Wśród gości oprócz nas brały udział dzieci z Publicznego Przedszkola nr 6, nr 11 i nr 23, Niepublicznego Przedszkola ,, Ochronka,, , uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 i nr 11, seniorzy z Domu Dziennego Pobytu nr 5 ,,Nasz Dom”. Głównym organizatorem wspólnego kolędowania była Publiczna Szkoła nr 11. Rozbrzmiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Po kolędowaniu mieliśmy okazję porozmawiać z uczestnikami oraz napić się kawy, herbaty i poucztować przy pączkach.

22.01.2019 - zostaliśmy zaproszeni do Sławięcic do Domu Pomocy Społecznej na Jasełka ze wspólnym kolędowaniem. Niestety ze względu na alarm smogowy I stopnia nasz wyjazd się nie odbył.

Wydarzenia Grudzień 2018

Grudzień dmuchnął w stronę zwisających nad jego twarzą gałązek, a one natychmiast pokryły się srebrnym szronem, skrząc się diamentowymi drobinkami. Uśmiechnął się patrząc na swoje dzieło. Lubił zostawić po sobie piękno, skłaniając do zachwytu. A u nas w tym miesiącu: ,,Mikołajki” i spotkanie wigilijne w Ogrodowej i to nie tylko to.

05.12.2018 - w tym dniu obchodziliśmy ,, Mikołaja” byliśmy w kinie na filmie ,,Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnia Grindewalda” to oficjalny tytuł drugiej części przygód Harrego Pottera. Po filmie poszliśmy na obiad, który był pyszny. A wszystko to dzięki pomocy Kędzierzyńsko – Kozielskiego Starostwa Powiatowego. Zadowoleniu wróciliśmy do ,,Promyczka”.

08.12.2012- uczestniczyliśmy w Świątecznym konkursie zdobienia pierników ,,Radosne Pierniki 2018” zorganizowanym pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle. Razem z uczestnikami innych ośrodków, przy dźwiękach kolęd i pastorałek, zdobiliśmy korkowe serduszka. Gotowe ozdoby były dekoracją miejskich choinek. Nastrój stworzony przez organizatorów, sprawił że poczuliśmy prawdziwą, świąteczną atmosferę. Po zakończeniu zdobienia pierników wspólnie wykonaliśmy łańcuch z kolorowych pasków papierów. Później były podziękowania, prezenty i zaproszenie za rok na jubileuszowy X Konkurs zdobienia pierników.

08.12.2018 i 15.12.2018 – uczestniczyliśmy w meczach ZAKSY z ALURON VIRTUN WARTA Zawiercie , Katowice GKS. Dzielnie kibicowaliśmy zwycięskiej ZAKSIE. Wygraliśmy dwa razy.

12.12.2018 - w restauracji ,,Ogrodowa” odbyło się spotkanie wigilijne, podopiecznych i opiekunów oraz przyjaciół ŚDS ,,Promyczek”. W spotkaniu uczestniczyła Pani Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle. Po występie artystycznym przyszedł czas na życzenia oraz tradycyjne dzielenie się opłatkiem. Był również barszcz i pyszna ryba. Znakomitym akcentem były paczki pod choinką ufundowane przez sponsora.

13.12.2018 - odwiedził nas Bboy Guma-Paweł, który zaprezentował pokaz ,,Break Dancu”. Break Dance z j. angielskiego taniec połamaniec. To taniec wymagający dużej sprawności fizycznej i silnego charakteru. Pokaz nam się naprawdę bardzo podobał i byliśmy pod wrażeniem.

19.12.2018 - zostaliśmy zaproszeni na Jasełka do Zespołu Szkół Specjalnych im .J .Brzechwy w Kędzierzynie-Koźlu. Podczas Jasełek towarzyszyła wspaniała atmosfera. W rolę Maryi, Józefa, pasterzy, królów i aniołków wcielili się uczniowie wszystkich klas. Bardzo nam się podobało, poczuliśmy świąteczną atmosferę. ŚDS „Promyczek” otrzymał oficjalne podziękowanie na współpracę.

Grudzień przystanął zmęczony i oparł się o drzewo. Jego wędrówka dobiegła końca i w zasadzie odliczył już nie dni, ale godziny do przekazania władzy Styczniowi, z jego energią, świeżością i nieustającymi postanowieniami, z których Grudzień już nawet się nie rozliczał. Patrzył jedynie na tą młodzieńczą radość Stycznia, kiwając nad nią siwą głową, w której było zbyt wiele myśli, aby mógł za nimi nadążyć. Nigdzie już nie spieszył. Taki miał przywilej jako ostatni miesiąc Roku.

Wydarzenia Listopad 2018

W listopadzie zrobiło się zimniej i trzeba już wymienić kurtki jesienne na zimowe. Praca trwa , mamy zajęcia z witrażu, plastyczne, komputerowe odbywa się kurs komputerowy oraz zajęcia muzyczne. Bywają imprezy integracyjne, na które chętnie wyjeżdżamy.

09.11.2018 r. zostaliśmy zaproszeni do odśpiewania Hymnu Polskiego wraz z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr19 z okazji Narodowego Święta Niepodległości. To święto państwowe w Polsce dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów

(1795-1918).

16.11.2018 r. XIV Wojewódzki Halowy Turniej Sportowy środowiskowych domów samopomocy o Puchar Burmistrza Strzelec Opolskich na którym nas nie mogło zabraknąć. A były takie konkurencje jak; slalom między słupkami, tor przeszkód, pchnięcie piłką lekarską, piramida, strzał nogą piłki do celu oraz bieg sztafetowy. Emocji było bardzo wiele, można śmiało stwierdzić, że wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami.

20.11.2018 r. VII Przegląd Dorobku Artystycznego Ośrodków Wsparcia ,,Złota Maska” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle, również zostaliśmy zaproszeni na tę imprezę. Kino Twierdza szczelnie wypełnili uczestnicy przeglądu. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu- Dom Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia”. Każdy z występujących zespołów zaprezentował swoje zdolności artystyczne w różnych kategoriach: śpiew, taniec lub poezja. W konkursie uczestniczyły m.in. ośrodki wsparcia z Krapkowic, Zdzieszowic, Opola i Kędzierzyna-Koźla. Bardzo nam się podobało. Wśród jury wyobraźcie sobie była nasza pani dyrektor, która mocno nam kibicowała.

21.11.2018 r. Barwy Naszych Myśli- wystawa prac podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie- Koźlu. Zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia twórczości naszych kolegów. Wystawa odbywała się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy kozielskim rynku. Można było podziwiać ceramikę , haftowane obrazy i wiele innych arcydzieł.

23.11.2018 r. wycieczka do Katowic do Muzeum Śląskiego oraz odwiedziny wyremontowanego Dworca gdzie powstała również Galeria. Oglądając eksponaty w muzeum byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Usytuowanie muzeum na terenie związanym niegdyś z górnictwem przypomina nam także o znaczącej w regionie roli przemysłu. Byłą kopalnię węgla zamieniono w unikatową kopalnię kultury, udostępniając bogate i różnorodne kolekcje na głębokości 14 metrów pod powierzchnią terenu. W muzeum mogliśmy podziwiać sztukę dawnej Polski jak i współczesnej. Naprawdę było czym nacieszyć oczy. Po zwiedzaniu wsiedliśmy do autokaru i podjechaliśmy nieopodal Dworca i trzeba było przejść się do miejsca docelowego. Cała nasza grupa weszła głównymi drzwiami do Galerii i naszym oczom ukazał się tłum ludzi i podjęliśmy decyzję , że dobrym pomysłem będzie się posilić. Tak więc w restauracji ,, Pasibus” zjedliśmy mega hamburgery. Nie jeden z nas ledwo sobie z nim poradził. Wróciliśmy zadowoleni do Kędzierzyna, nieważne, że o 16.30 za to każdy w dobrym humorze.

27.11.2018 r. XII Wojewódzki Przegląd Teatralny środowiskowych domów samopomocy ,, Polska Niepodległa”. Impreza odbywała się w Opolu w Teatrze Kochanowskiego. Przegląd rozpoczął się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Gości przywitali aktorzy Aneta Skiba oraz Adam Skiba. Występy teatralne były o tematyce politycznej i historycznej. Wśród spektakli mogliśmy zobaczyć m.in. ,,Brzydkie Kaczątko” na motywach baśni Andersena, spektakl muzyczny pt: „Niepodległa” czy przedstawienie ,,Gdzie są kwiaty z tamtych lat” opowiadający o miłości silniejszej niż wojna. „Promyczki” zaśpiewały piosenki patriotyczne takie jak: ,, Miasto44,, ; ,, Dziewczyna z granatem,, ; ,, Śpiewka 1920”. Po występach czekał na nas poczęstunek, pyszny obiad oraz rozdanie nagród i dyplomów. Wróciliśmy z Opola bardzo zadowoleni.

21.11.2018 r. Zorganizowaliśmy ,, Andrzejki” w restauracji Ogrodowa. Zaprosiliśmy uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Domu Pomocy Społecznej ze Sławięcic. Impreza była przednia były konkursy, zabawy, układy taneczne i dyskoteka. Tak dobrze się bawiliśmy przy tańcach, że aż pot lał się z czoła. Mieliśmy również cygankę, która wróżyła z dłoni i kart. Było naprawdę super

Tak to zleciał nam listopad. Pracowaliśmy ciężko, ale też mieliśmy sporo spotkań, na których przyjemnie spędzaliśmy czas.

Wydarzenia Październik 2018

Mamy październik ! pogoda z dnia na dzień się zmienia. Chociaż można powiedzieć, że ten miesiąc był naprawdę piękny. Do połowy mieliśmy bardzo ciepło i słonecznie. Nasza złota polska jesień. W czasie jesieni liście dęba, buka, brzozy i innych drzew stają się żółte. Potem spadając tworzą wielobarwny dywan przykrywający ziemię. Dni stają się chłodniejsze. Kiedy o tej porze roku wyjdziemy na dwór, zauważymy wiele ciekawych barw. Żółto – czerwono-brązowo-pomarańczowe liście, będą zadośćuczynieniem za to, że już nie ma śpiewających ptaków. Jesień to najpiękniejsza pora roku. A my ciężko pracujemy. Odbywają się zajęcia plastyczne, ruchowo-muzyczne, witraż, tańce, socjoterapia, również wychodzimy na spacery i tężnię, ale odbywają się też imprezy integracyjne.

01.10.2018- Senioriada, która odbyła się w Hali Sportowej w Kędzierzynie-Koźlu. Zostaliśmy także zaproszeni na tą imprezę oraz mieliśmy okazję zaprezentować nasz repertuar: Zbigniewa Wodeckiego ,,Lubię wracać”, Ewy Farny ,, Dmuchawce, latawce, wiatr” oraz Ireny Santor ,, Już nie ma dzikich plaż” . Na imprezie wystąpili przede wszystkim seniorzy z domów dziennego pobytu. Impreza była częścią składowych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Były bezpłatne badania i konsultacje, można było skorzystać z nauki udzielania pierwszej pomocy.

12.10.2018- byliśmy w schronisku. To była smutna wizyta, bo wszystkie zwierzęta, które widzieliśmy w schronisku nie powinny tam być. Gorąco życzymy każdemu z nich znalezienia dobrego domu. Na razie jesteśmy spokojniejsi, ponieważ zobaczyliśmy, że zwierzęta mają dobrą opiekę – nie są głodne, a ich kojce są uprzątnięte. Wspólnie podjęliśmy inicjatywę , że zbierzemy i przekażemy paczkę z żywnością. Taką mamy potrzebę serca, a serce u nas wielkie.

12.10.2018 - Punktem drugim tego dnia była oczyszczalnia ścieków. Pierwsze skojarzenie „Kosmos”. Cały, skomplikowany proces oczyszczania skomputeryzowany. Wszystko działa jak w ,,szwajcarskim zegarku” czyli idealnie. Na początku procesu oczyszczania brudne ścieki, na zakończenie wodę, którą bezpiecznie wpuszcza się do Odry. Fiu, fiu. Nasza oczyszczalnia ścieków jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Wiemy- widzieliśmy na własne oczy. Mieszkańcy Kędzierzyna – Koźla korzystają z bardzo dobrej wody pozyskanej ze źródeł głębinowej.

Spróbuj pokochać jesień Z niesamowitymi urokami Spójrz ile piękna niesie Obdarzając Cię nowymi dniami…

Wydarzenia Wrzesień 2018

Wrzesień to dla „Promyczka” czas wielkiej zmiany. Zostaliśmy przeniesieni do Publicznej Szkoły nr.19 na około 6 miesięcy ze względu na remont naszej nowej siedziby. Tu w nowym miejscu korzystamy z udogodnień jakie się znajdują w pobliskiej okolicy. Tak więc często wychodzimy póki jest jeszcze pogoda. Korzystamy z pobliskiej siłowni na świeżym powietrzu oraz chodzimy na tężnię solankową. Dużo wyjeżdżamy na wycieczki więc jest fajnie.

06.09.2018 - wyjazd do Opola na Jarmark Niezwykłości. Przez dwa dni 6-7 września na Placu Wolności odbyły się 18 Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Podczas Jarmarku odbywało się wiele imprez i było sporo atrakcji, min. bezpłatne badania profilaktyczne, występy, pomiary cukru i ciśnienia krwi. Imprezie towarzyszyły koncerty - wystąpiła Jolanta Kremer oraz Ewa Frank wraz z zespołem ,,Frank Orkiestra”. Mogliśmy podziwiać prace plastyczne środowiskowych domów samopomocy a także zaprezentować własne talenty. Bardzo nam się podobało.

13.09.2018 - wybraliśmy się do Nysy na piknik Country. Motywem przewodnim pikniku jak co roku był Dziki Zachód, natomiast głównym założeniem imprezy była integracja ludzi zdrowych i osób niepełnosprawnych. Było dużo atrakcji, zespół muzyczny, przejażdżki konne, mini zoo, dmuchane zamki i stragan zarówno z rękodziełem jak i smakołykami.

26.09.2018 - XII Integracyjny Przegląd Piosenki pod tytułem ,,Disco Polo” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kędzierzyn - Koźle. Wydarzenie miało miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5. Co roku inna instytucja z osiedla „Pogorzelec” ma za zadanie przygotować muzyczny spektakl. Była już piosenka oazowa, harcerska, biesiadna, śląska, szanty i wiele innych tematów. W tym roku było w klimatach disco polo. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i przedszkolaki i uczniowie szkoły, i seniorzy. Nagrody za udział w Przeglądzie ufundowała Rada Osiedla „Pogorzelec”.

27.09.2018 - IV Integracyjny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Namysłów. Do Turnieju stanęło 11 koedukacyjnych drużyn piłkarskich z całego województwa opolskiego. W turnieju brali udział zawodnicy o różnym stopniu niepełnosprawności. Oczywiście oprócz aktywności fizycznej był czas na przyjemności, pyszny obiad i słodki poczęstunek. Wróciliśmy późno, ale wszyscy zadowoleni z medalami i pucharem.

28.09.2018- w tym dniu z okazji ,, Dnia Chłopaka”, zaprosiliśmy naszych chłopców do Heliosa na film pt: ,,Zegar czarnoksiężnika” i do pizzerii ,, Portofino”. Wrzesień zakończyliśmy filmowo i wyjazdowo.

Wydarzenia Sierpień 2018

7 sierpnia 2018 r. Kolejna wycieczka w ramach projektu „Widzieć więcej” dofinansowana z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Odwiedziliśmy Gliwice a tam zapoznaliśmy się z ekspozycją Kolejkowo oraz Galerią figur stalowych. Kolejkowo to świat kolei i mieszkańców miasta w miniaturze. Po Kolejkowie poruszają się pociągi oraz samochody. To jedyna makieta w Polsce, w której pływa statek. Makieta zawiera autentyczne budowle ze Śląska np. Dworzec Kolejowy w Gliwicach z peronami, gliwicki ratusz oraz kamienicę. Było również miasteczko westernowe ,,Dzikie Gliwice”, samoloty oraz inne miniatury.

Po zwiedzaniu Kolejkowa, udaliśmy się do Galerii figur stalowych, gdzie podziwialiśmy najlepsze samochody świata, gwiazdy show businessu, postacie z bajek, transformersy, a to wszystko zrobione ze złomu. Była szansa nawet dotknąć figury, wsiąść do monumentalnych eksponatów przygotowanych z odzysku m.in. zezłomowanych części samochodów, kół zębatych czy nakrętek. Byliśmy naprawdę pod wielkim wrażeniem.

Po zwiedzaniu poszliśmy się posilić do MC Donalda wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni.

Ogrody Kapiasa odwiedziliśmy 10 sierpnia 2018 r. Pogoda dopisała i wraz z przewodnikiem cieszyliśmy się florą w Goczałkowicach. Ogród jest podzielony na strefy tematyczne takie jak: Ogród Ciszy, Wiejska Chata, Tajemniczy Ogród, czy Patio Włoskie. Kto był zmęczony mógł na chwilę przysiąść na ławeczce, których było sporo. Na terenie Ogrodu znajduje się bardzo dużo różnorodnych roślin, które oczywiście zostały opisane.

Po upalnym dniu spędzonym w parku udaliśmy się na pyszny obiad, kawę i ciasto także na terenie Ogrodów.

Wydarzenia Czerwiec 2018

Nadszedł czerwiec, pogoda piękna. Codziennie wychodzimy na spacery, również często siedzimy na ogrodzie i rozmawiamy. Uczestniczymy w terapii zajęciowej i wykonujemy różne prace. Korzystamy z wyjść i wyjazdów integracyjnych.

12.06.2018 r. Wernisaż naszych prac plastycznych pt. ,,Sekrety natury” w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii nr 5, przy ul. Damrota. Prace wykonywaliśmy długo wcześniej przed wystawą ponieważ były pracochłonne i wymagały precyzji. Przygotowaliśmy również program artystyczny, były piosenki i wiersze, które nawiązywały do tytułu wystawy. Za występ i wykonane prace otrzymaliśmy liczne brawa i gratulacje od zaproszonych gości. Wystawa była dostępna do 03 lipca 2018 r.

13.06.2018 r. Przegląd teatralny w Domu Św. Karola. Uczestnicy na scenie dali z siebie wszystko. Pokazali show, śpiewali i bawili się znakomicie. Co roku przegląd teatralny przygotowany jest przez podopiecznych z kilku placówek pomocy społecznej. Gościem specjalnym przeglądu był Damian Struna Surow, który zachwycił publiczność śpiewem i grą na gitarze, gwiazda polskiej sceny muzycznej. Bardzo nam się podobało.

14.06.2018 r. Jubileusz Środowiskowego Domu Samopomocy w Ganie. Dla Środowiskowego Domu Samopomocy był to pierwszy ważny jubileusz 5 - lecie istnienia Domu. Uroczystość była podzielona na dwie części. Podczas pierwszej części zaproszeni goście mogli podziwiać ogrom prac i z całą pewnością, talent podopiecznych placówki, którzy wcielili się w rolę, odgrywając przejmującą i chwytającą za serca historię ,,Kopciuszka”. Po części artystycznej i oficjalnej, wszyscy goście wraz z podopiecznymi oraz ich opiekunami udali się na pobliskie boisko, gdzie odbył się piknik. Był animator, który aktywnie zachęcał wszystkich do wspólnej zabawy. Nie obyło się bez grilla, ciasta i przekąsek, tak więc czas upłynął na wspólnym biesiadowaniu.

„I jak tu nie kochać czerwca, skoro kwitną w nim maki, rumianki i bławatki. A pola pełne łanów zbóż dojrzewają w słońcu i kołyszą sie na wietrze? Jak nie kochać czerwca, który oszałamia soczystą zielenią , delikatnością powietrza, obietnicą spokojnej, chłodnej wody, długiego dnia i pukającego do drzwi LATA”…

Wydarzenia: autor dokumentu Barbara Stramecka - Czerw

SEKRETY NATURY.

Dnia 12.06.2018 r w Kędzierzynie- Koźlu w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej o godz. 13.00 odbył się wernisaż wystawy ŚDS Promyczek pod tytułem : Sekrety natury. To prawda. Sucha prawda. Bardzo sucha. Ale (wiem, wiem zdania nie zaczyna się od ale) … włożono za dużo pracy, a jej owoce w postaci dzieł sztuki, które powstały są NAPRAWDĘ PRZEPIĘKNE i zdecydowanie zasługują na coś więcej. To może wersja nieco poszerzona tej samej wiadomości.

Wczoraj wieczorem w naszym mieście miało miejsce wydarzenie, przy którym warto się zatrzymać. To osoby uczęszczające do ŚDS Promyczek i tu mowa zarówno o podopiecznych, jak i terapeutach, zaprezentowały swoje małe i trochę większe dzieła sztuki. (W tym miejscu chcę napisać coś bardzo ważnego. To nie są prace terapeutów, byli oni tylko pomagaczami). O tym, że są to prawdziwe dzieła sztuki wiedzą wszyscy oglądający. Ci, którzy jeszcze nie wiedzą, bo jeszcze nie widzieli otrzymują informację, że mają czas do 03.07.(kierunek biblioteka ul. Damrota). Wszystkie prace zawierają motyw zaczerpnięty z natury- stąd nazwa całej wystawy- Sekrety natury. Można by pokusić się o jeszcze inne interpretacje. I na przykład tajemnicą jest jak ludzie nie w pełni sprawni poprowadzeni przez swoich terapeutów potrafią zrobić cuda, cuda, a wielu sprawnych w 100% w tej sytuacji nie daje sobie rady. Sekretem jest też jak z obcych sobie zupełnie różnych ludzi powstaje GRUPA, która wykonuje swoje zadanie.

Wernisaż przebiegł w bardzo ciepłej atmosferze, wśród wzajemnie okazywanej sobie życzliwości. Trochę nasiliła się wilgotność, ale to normalne w miejscach, w których okazywany jest powszechny zachwyt. Bardzo piękne były witrażowe ptaszki powieszone na brzozowym konarze. Przyciągały wzrok patery, szczególnie te, które wyglądały jakby ktoś położył na nich kiść winogron. Nie można nie wymienić tryptyku złożonego z dwóch mniejszych części i jednej większej przedstawiających po jednym tulipanie każda. Zdecydowanie przybyli nie zapomną dziobaków. No dziobaki to … dziobaki- to trzeba zobaczyć .

Goście czuli się zaopiekowani- każdego Pani Dyrektor powitała indywidualnie, do dyspozycji był smaczny poczęstunek (o kawie i herbacie nawet nie wspominam). Przy wejściu każdy dostawał podarunek- według wyboru gliniany kwiatek lub listek- ot na pamiątkę. Jedynie z wychodzeniem z Sali wystawowej był problem- było tak miło, że nie chciało się wychodzić.

Brakuje jeszcze jednej istotnej informacji. Młodzież przedstawiła krótki program słowno- muzyczny. Pięknie zaśpiewane 3 piosenki (wcale nie łatwe) i 3 wiersze, powiedziane z ogromnym przejęciem

I jak tu nie kochać Promyczków.

Stać nas na jeszcze więcej.

Wydarzenia Kwiecień 2018

Kwiecień ! Przyroda budzi się do życia i my też. Humory dopisują i jest zapał do terapii. Przychodzimy chętnie do „Promyczka” i z energią uczestniczymy w zajęciach i imprezach integracyjnych.

16.04.2018. Przybył do nas teatr z Krakowa z warsztatem teatralnym. Mieliśmy okazję połamać sobie języki, gdyż aktorzy przygotowali dla nas łamigłówki słowne. Warsztaty teatralne podobały nam się bardzo i była także okazja pośpiewać sobie piosenki np. „Miła nie dokazuj”. Mogliśmy się wczuć w rolę aktorów przymierzając rozmaite stroje.

20.04.2018. Obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi pod hasłem ,, Palący problem -niska emisja”. Tegoroczne obchody święta planety były poświęcone problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu niskiej emisji. Impreza rozpoczęła się występem Zespołu Sygnalistów ,,Raróg” z Nadleśnictwa Kędzierzyn. Po dźwiękach myśliwskich rogów oficjalnie obchody Dnia Ziemi w Kędzierzynie – Koźlu otworzyła Pani Sabina Nowosielska Prezydent Miasta Kędzierzyn - Koźle. W trakcie obchodów można było skorzystać z różnych atrakcji i zajęć ekologicznych, przygotowanych przez organizatorów i partnerów akcji. Wśród stoisk pojawiły się atrakcje przygotowane przez Nadleśnictwo Kędzierzyn, Arcadię, schronisko dla bezdomnych zwierząt, Firmę Technika Recykling z Gliwic. Byli również animatorzy z grupy ,,Świat Przygód” , którzy wprowadzili uczestników w świat doświadczeń, recyklingu i zabawy. Impreza bardzo nam się podobała.

Tak to zakończyliśmy kwiecień imprezą edukacyjną.

Wydarzenia Marzec 2018

Marzec! Nadal zimno, chociaż było już parę dni, które wskazywały że wiosna nadchodzi. W„Promyczku” praca wre, przygotowujemy się na XIX Wielkanocny Przegląd Plastyczny pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kędzierzyn – Koźle.

16.03.2018- odbył się po raz 19 ,,Wielkanocny Przegląd Plastyczny” pt: „Wielkanocne dekoracje”. Gościliśmy 23 drużyny z Opolszczyzny. Jak co roku każda z drużyn tworzyła dekoracje świąteczne. Impreza odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta miasta Kędzierzyn-Koźle. Od samego rana tworzyliśmy świąteczne dzieła sztuki. Powstawały fantazyjne palmy, witraże, ozdoby, kartki, stroiki i oczywiście pisanki. Takie spotkanie to świetna okazja do wymiany doświadczeń i pochwalenia się naszymi talentami i spotkania z kolegami. Po zakończeniu Przeglądu przygotowaliśmy wystawę, żeby zaproszeni goście mogli obejrzeć nasze prace. Wszystkie zaproszone drużyny otrzymały dyplomy i nagrody za udział. Uczestnicy wyjechali z Kędzierzyna – Koźla bardzo zadowoleni.

22.03.2018- kiermasz w siedzibie sponsora.

23.03.2018- kiermasz w Urzędzie Miasta Kędzierzyn – Koźle.

27.03.2018- wspólnie z koleżankami i kolegami oraz pracownikami „Promyczka” celebrowaliśmy nadchodzące Święta Wielkiej Nocy. Od samego rana trwały przygotowania do śniadania wielkanocnego zarówno w kuchni jak i na sali. Jedni uczestnicy prasowali obrusy, drudzy gotowali żurek i nakrywali do stołu. Na stole zagościły jajka wielkanocne, wędliny, ser i warzywa. Po śniadaniu przyszła pora na kawę i pyszne wypieki świąteczne . Spotkanie nam upłynęło uroczyście i rodzinnie.

Za parę dni, już w kwietniu nadejdą prawdziwe Święta Wielkanocne. Większość z nas spędzi je w gronie rodzinnym, gdzie także stoły będą uginały się od jedzenia, będziemy cieszyć się i świętować Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W taki to sposób kończymy miesiąc marzec i czekamy co przyniesie kwiecień.

Wydarzenia Luty 2018

Nastał luty, a śniegu jak nie było, tak nie ma. Czekamy na prawdziwą zimę. Było kilka dni kiedy Kędzierzyn – Koźle był białym miastem, jednak my czujemy niedosyt. Skupiamy się jednak mimo wszystko nad terapią i pracami artystycznymi, które codziennie wykonujemy, z utęsknieniem też czekamy na spotkania integracyjne.

08.02.2018 - w ramach zajęć kulinarnych zrobiliśmy sobie ,,Tłusty czwartek”. Propozycji było kilka np. żeby zrobić pączki, faworki albo gofry. Wybraliśmy gofry z sałatką owocową oraz bitą śmietaną. Po południu zasiedliśmy w wspólnym gronie i delektowaliśmy się tym co przygotowaliśmy i było smakowicie.

12.02.2018 - wyjście na spotkanie integracyjne do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11. Podczas zajęć wykonywaliśmy wspólnie z uczniami ozdoby zimowe do okien. Jak zawsze bardzo miło spędziliśmy czas.

14.02.2018 - środa popielcowa zbiegła się z walentynkami w tym roku. Oczywiście byliśmy posypać głowę popiołem w naszej Parafii pod wezwaniem Św. Eugeniusza de Mazenod. Post będzie trwał 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Damy radę. Wręczyliśmy swoim sympation karteczkę - walentynkę.

Luty to krótki miesiąc a my już się przygotowujemy do XIX Wielkanocnego Przeglądu Plastycznego , który odbędzie się 16 marca w „Promyczku” . Przyjadą do nas znajomi z całego województwa ale też będą z nami przyjaciele z zaprzyjaźnionych instytucji pomocy społecznej i dzieci ze szkół współpracujących z „Promyczkiem” .

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła! Szczypie w nosy, szczypie w uszy Mroźnym Śniegiem w oczy prószy, Wichrem w polu gna! Nasza zima zła! Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła! Płachta na niej długa, biała. W ręku gałąź oszroniła. A na plecach drwa... Nasza zima zła! Hu!Hu1Ha! Nasza zima zła! A my jej się nie boimy. Dalej śnieżkiem w plecy zimy. Niech pamiątkę ma! Nasza zima zła.

Wydarzenia Styczeń 2018

Styczeń- rozpoczęliśmy nowy rok 2018. Wszyscy w poświątecznym nastroju. Każdy z nas pełen energii i zapału do pracy. Chętnie bierzemy udział w proponowanych zajęciach i czekamy na zbliżające się ferie zimowe. A przy okazji mamy możliwość korzystania z imprez integracyjnych oraz wyjść.

12.01.2018- noworoczny koncert i pastorałek w wykonaniu podopiecznych wszystkich placówek z Pogorzelca odbył się w piątek 12 stycznia w parafii Św. Eugeniusza de Mazenod. Również mieliśmy okazję brać udział w kolędowaniu, w sali kominkowej. Były dzieci z przedszkoli, szkół, podopieczni z Domu Dziennego Pobytu nr 5. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki, świąteczne stroje i radośc ze śpiewania tworzyły razem niezapomniany klimat, a wystrój sali sprawił, że można było znowu na chwilę poczuć magię świąt.

16.01.2018- wyjście na pizzę do Gastrofazy w ramach ferii zimowych.

19.01.2018- wyjście do kina Helios na film ,, Narzeczony na niby,, to opowieść o związkowych perypetiach, które pokocha każdy, kto choć raz zakochał się w niewłaściwej osobie. Idealne życie, o którym marzymy, rzadko kiedy tak naprawdę jest idealne, a Ci którym oddajemy nasze serce, niestety potrafią je z łatwością łamać. W konsekwencji wszyscy bohaterowie filmu będą musieli zrobić porządek zarówno w zwoim życiu, jak i w swoich sercach.

24.01.2018- wyjście do kina na film ,, Jumanji-Przygoda w dżungli,,. Film przygodowy opowiadający o czwórce dzieciaków, którzy odkrywają starą konsolę gier wideo z grą ,, Jumanji,, , o której nigdy dotąd nie słyszał, natychmiast przenoszą się w świat niebezpiecznej dżungli. To właśnie w niej dzieje się akcja gry, a one stają się awatartami postaci, które wybrały. Aby wygrać i powrócić do realnego świata, bedą musieli wyruszyć w najbardziej niebezpieczną przygodę życia, odkrywając prawdę o sobie, albo pozostać w świecie gry na zawsze. Film bardzo nam się podobał.

I tak kończymy pierwszy miesiąc roku 2018 i ferie zimowe.

Zdjęcia pochodzą ze strony https://pixabay.com/pl - Darmowe obrazy